منوی اصلی

پیوندها

president

سازمان همیاری شهرداریها

امور ایثارگران استان تهران

ورود کاربران

موقعیت جغرافیایی شهر حسن آباد

فَشاپویه (قدیمی‌تر: پشاپویه) یکی از بخش‌های شهرستان ری در استان تهران در ایران است. این بخش دارای دو دهستان است.

این بخش در واقع شامل دره پهناوری است که میان آرادکوه و حسن آباد در شمال و کوه مره در جنب و کوه‌های کورابلاغ در جنوب غربی قرار دارد. سمت شمالی دره به وسیله پایین دست رودخانه شور و کیفیت زمینهایی که در قسمت جنوبی آن واقع اند هیچ نوع آبادی وجود ندارد. زمین‌های شمالی آن نیز در نقاطی که شیب مناسب دارند قابل کشت هستند. فراورده‌های این بخش عبارتند از: غلات، حبوبات، پنبه، چغندر، سیب زمینی، انجیر و انار.

تقسیمات کشوری

 • بخش فشاپویه

  • دهستان حسن‌آباد
  • دهستان کلین
  • شهر: حسن‌آباد
  • شهرکهای مسکونی:احمدیه، بهشت، جانبازان، فرهنگیان
  • روستاها:زیوان، کلین، خانلق، آراد، محمدآباد، سفرآباد، کوشک، اشتهازان، خمارآباد، قنبرآباد، حصارچوپان، انیس آباد.

رود شور فشاپویه

رود شور از استان زنجان سرچشمه گرفته و پس از عبور از استان قزوین و جنوب غرب استان تهران و شهرستان زرندیه، به شهرستان ری می‌رسد. شاخه‌های مشهور این رود عبارتند از:خر رود، ابهررود، کردان، سرود در شهرستان زرندیه. رود طولانی شور با جهت شمال غربی ـ جنوب شرقی، عرض شهرستان ری را طی می‌کند. این رود از ۶ کیلومتری جنوب حسن آباد فشاپویه عبور می‌کند و به شوره‌زار شرق دریاچه حوض سلطان قم می‌ریزد. رود شور در بخشی از شهرستان ری به موازات رود کرج و در جنوب آن وبا فاصله متوسط ۱۰ کیلومتری روان است و با طی یک قوس بزرگ راستگرد از فشاپویه ری خارج و به دهستان قمرود شهرستان قم وارد می‌شود. این رود دائمی و۴۲۰ کیلومتر طول دارد.

در منابع قدیمی

در دهخدا در مورد فشاپویه آمده‌است:

پشاپویه. فشافویه. نام بلوکی در جنوب شرقی طهران. دو بلوک غار و پشاپویه از شمال محدود است به کوه سه پایه و حومهٔ طهران و کن و از مغرب به شهریار و از جنوب به دریاچهٔ قم و کویر و از مشرق به ورامین، قسمت شمالی آن موسوم به غار و قسمت جنوبی پشاپویه‌است. (از جغرافیای سیاسی کیهان ص ۳۵۸). ناحیت فشافویه، و در او سی پاره دیه‌است. کوشک و علی آباد وکیلین [ ظاهراً کلین ] و جرم و قوج اغاز، معظم قرای آنجاست. (نزهةالقلوب حمداﷲ مستوفی ص ۵۴). و هم چنین در ولایت نشابوریه [ ظ. پشاپویه ] و [ در ] شهریار، پشتهٔ سرخی است در زیر آن پشته غاریست و در آن غار مثال پستانهای شتر آویخته‌است و ازو قطرات می‌چکد و در اکثر اوقات آن غار از آن قطرات پرآب است و مردم معلول را مفید است و به تبرک بجایها برند و گویند از برکت امامزاده‌است که در آن نواحی آسوده‌است. (نزهةالقلوب ص ۲۸۷ از تحفةالغرایب).

در سال ۱۳۱۰ خورشیدی تهران یکی از ۲۷ ایالت ایران و پشاپویه یکی از ۱۲ ولایت آن بود. در سال ۱۳۵۵ خورشیدی، شهرستان تهران پنج بخش داشت به نام‌های حومه، رودبار قَصْران، لواسانات، ری و فَشافویه‌/پشاپویه و دارای سه شهر تهران، اوشان و فَشَم، و فرحناز بود و جزو استان مرکزی به‌شمار می‌آمد.[۱]

93

تماس با شهردار

photo 2017 12 12 16 34 43

تصویر روز

بدون تصویر

اوقات شرعی

آمار بازدیدکنندگان سایت

1625706
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
151
639
1375
15506
27612
1625706

امروز: سه شنبه، 26 شهریور 1398